FURNAS CONTACTOR 42CG20AJB669R 20 AMP 600 VAC 30 AMP/RES 24 VOLT COIL

FURNAS CONTACTOR 42CG20AJB669R 20 AMP 600 VAC 30 AMP/RES 24 VOLT COIL
$14.50 (USD)
Shipping: US $12.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
FURNAS CONTACTOR
**GREAT CONDITION**
**WARRANTY INCLUDED**
-- 600 VAC // 20 AMPS // 30 AMP/RES --
COIL: 24 VOLT
CAT#: 45CG20AJB669R
STK: CFUR-39
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Furnas |
| Model | 45CG20AJB669R |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Full Load Amperage Rating | 20 |
| Maximum Amperage | 20 A |
| Coil Voltage | 24 V |
| Current Rating | 20 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Volts | 24 VAC |








