SCHNEIDER CONTACTOR LC1-D12 600 VAC 25 AMP 7.5 HP COIL: 110 VOLT **WARRANTY**

SCHNEIDER CONTACTOR LC1-D12 600 VAC 25 AMP 7.5 HP COIL: 110 VOLT **WARRANTY**
$17.50 (USD)
Shipping: US $9.50 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SCHNEIDER
CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VOLT // 25 AMP // 7.5 HP
--
COIL: 110 VOLT
CAT#
LC1-D12
STK # CSQ-105
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Schneider |
| Model | LC1-D12 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 25 A |
| Horsepower | 7.5 HP |
| Current Rating | 25 A |
| Coil Voltage | 110 V |
| Number of Poles | 3-Pole |








