MARS 780 CONTACTOR 61431 30 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE 15 HP COIL: 120V

MARS 780 CONTACTOR 61431 30 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE 15 HP COIL: 120V
$18.50 (USD)
Shipping: US $9.50 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
MARS-780
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--30 AMP // 600 VAC // 3-PHASE // 3-POLE--
COIL: 110/120 VAC
CAT# 61431
STK # CMI-129
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Mars |
| Model | 61431 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 15 hp |
| NEMA Size | Not NEMA Rated |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Poles | 3-Pole |





