FURNAS 25 AMP CONTACTOR 41NB30AJP 600 VAC COIL: 24 VOLT DEFENITE PURPOSE

FURNAS 25 AMP CONTACTOR 41NB30AJP 600 VAC COIL: 24 VOLT DEFENITE PURPOSE
$17.50 (USD)
Shipping: US $14.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
FURNAS CONTACTOR
** GREAT USED SHAPE // 30 DAY WARRANTY INCLUDED! **
--25 AMP // 600 VAC--
COIL: 24 VOLT
CAT#: 41NB30AJP
STK: CFUR-42
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | FURNAS |
| Model | 41NB30AJP |
| Condition | Used |
| Current Rating | 25 A |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Voltage | 24 V |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Number of Phases | 3 |
| Full Load Amperage Rating | 25 A |
| Coil Volts | 24 VAC |
| Country of Origin | United States |








