CUTLER HAMMER CONTACTOR CE15BNS3 5 HP @ 10 AMPS / 460 VAC 110 V COIL DIN RAIL

CUTLER HAMMER CONTACTOR CE15BNS3 5 HP @ 10 AMPS / 460 VAC 110 V COIL DIN RAIL
$22.50 (USD)
Shipping: US $9.50 USPS First Class®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER CONTACTOR
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
SEE PICTURES!
--
600 VOLT MAX // 10 AMP @ 460 VAC // 5 HP // 3 PHASE
--
CAT#:
CE15BNS3 // SERIES B1
COIL:
120 VAC // 1 PHASE
STK#:
CCH-172
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | CE15BNS3 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Full Load Amperage Rating | 10 A |
| Maximum Amperage | 10 A |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 10 A |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Horsepower | 5 hp |
| Coil Voltage | 110 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| IEC Utilization Category | AC-1 |
| Country of Origin | United States |









