PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-30T928TN HN53CC115 600V 30A COIL: 120V

PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 3100-30T928TN HN53CC115 600V 30A COIL: 120V
$21.50 (USD)
Shipping: US $11.50 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
PRODUCTS UNLIMITED
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED!**
--30 FLA / 40AMP RES // 600V // 3 POLE--
MODEL: 3100-30T928TN // HN53CC115
STK: CMI-43
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | PRODUCTS UNLIMITED |
| Model | 3100-30T928TN, HN53CC115 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |




