PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 30A 600V 20HP 120V COIL 3100-30T928WA HN53CC115

PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR 30A 600V 20HP 120V COIL 3100-30T928WA HN53CC115
$24.50 (USD)
Shipping: US $9.50 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
PRODUCTS UNLIMITED CONTACTOR
**
GOOD USED SHAPE, WARRANTY INCLUDED BUY WITH CONFIDENCE!
**
--30 AMP // 600 VAC // 3 PHASE // 20 HP--
120V COIL
MODEL:
3100-30T928WA ; HN53CC115
STK:
CMI-48
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR
EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE
LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | PRODUCTS UNLIMITED |
| Model | HN53CC115, 3100-30T928WA |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 30 A |
| Horsepower | 20 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 30 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |






