HONEYWELL CONTACTOR DP3040B-5001 600 VAC 40 AMP 15 HP COIL: 120V *WARRANTY*

HONEYWELL CONTACTOR DP3040B-5001 600 VAC 40 AMP 15 HP COIL: 120V *WARRANTY*
$22.50 (USD)
Shipping: US $12.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
HONEYWELL
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VAC // 40 AMP // 3-POLE // 15 HP
--
COIL: 120V
CAT# DP3040B-5001
STK # CMI-20
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Honeywell |
| Model | DP3040B5001 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Horsepower | 15 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 40 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |






