CUTLER HAMMER CONTACTOR C10CDN3 SER. B1 45 AMP 600 VAC 25 HP NEMA SIZE: 2

CUTLER HAMMER CONTACTOR C10CDN3 SER. B1 45 AMP 600 VAC 25 HP NEMA SIZE: 2
$47.50 (USD)
Shipping: US $16.00 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER CONTACTOR
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
SEE PICTURES!
--600 VOLT // 45 AMP // 120 VAC COIL // 2 NEMA SIZE--
COIL: 110/120 VOLT
CAT#:
C10DN3
STK#:
CCH-167
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C10DN3 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Full Load Amperage Rating | 45 A |
| Maximum Amperage | 45 A |
| NEMA Size | Size 2 |
| Horsepower | 25 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 45 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Volts | 120 VAC |
| Country of Origin | United States |











