TYCO ELECTRONICS CONTACTOR HN53HF115 3100-30T1728TX 60 AMP 600 VAC 3-PHASE

TYCO ELECTRONICS CONTACTOR HN53HF115 3100-30T1728TX 60 AMP 600 VAC 3-PHASE
$47.50 (USD)
Shipping: US $14.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
TYCO ELECTRONICS
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--60 AMP // 3-PHASE // 600 VOLT // 30 HP
--
COIL: 120 VOLT
CAT# HN53HF115 // 3100-30T1728TX
STK # CMI-326
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | TYCO |
| Model | HN53HF115, 3100-30T1728TX |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 60 A |
| Number of Poles | 3-Pole |







