ABB CONTACTOR BE75C-Y21EX 105 AMP 600 VAC 3-POLE 75 HP COIL: 24 VDC

ABB CONTACTOR BE75C-Y21EX 105 AMP 600 VAC 3-POLE 75 HP COIL: 24 VDC
$52.50 (USD)
Shipping: US $16.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--105 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 75 HP--
COIL: 24 VDC
CAT#:
BE75C-Y21EX
STK#:
CAB-153
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | BE75C-Y21EX, BE75 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 105 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 24 V |
| Current Rating | 105 A |
| Number of Poles | 3-Pole |











