LOT OF 5 SCHNEIDER CONTACTOR LC1K06-10B7 600 VOLT 15 AMP 3-PHASE COIL: 24 VOLT

LOT OF 5 SCHNEIDER CONTACTOR LC1K06-10B7 600 VOLT 15 AMP 3-PHASE COIL: 24 VOLT
$54.95 (USD)
Shipping: US $14.00 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SCHNEIDER
CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--600 VOLT // 15 AMP // 3 HP
--
LOT OF 5
COIL: 24 VOLT
CAT#
LC1K06-10B7
STK # CSQ-103
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Schneider |
| Model | LC1K06-10B7 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 15 A |
| Horsepower | 3 hp |
| Current Rating | 15 A |
| Coil Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 3-Pole |







