GENERAL ELECTRIC CONTACTOR CR353AD3BH1BD 40 AMP 600 VAC 3-POLE VOIL: 24V

No longer available
GENERAL ELECTRIC CONTACTOR CR353AD3BH1BD 40 AMP 600 VAC 3-POLE VOIL: 24V
$62.50 (USD)
Shipping: US $14.00 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
Description
GENERAL ELECTRIC
CONTACTOR
**WARRANTY INCLUDED**
--40 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 3-PHASE--
**GREAT CONDITION**
COIL HAS BEEN TESTED!
CAT#: CR353AD3BH1BD
STK: CGE-26
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | CR353AD3BH1BD |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 40 A |
| Current Rating | 40 A |
| Coil Voltage | 24 V |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







