90 AMP ABB A63-30 CONTACTOR 3 PHASE 600 VAC 60 HP **WARRANTY INCLUDED**

90 AMP ABB A63-30 CONTACTOR 3 PHASE 600 VAC 60 HP **WARRANTY INCLUDED**
$65 (USD)
Shipping: US $14.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB CONTACTOR
**USED, WORKING CONDITION, SEE PICTURES!
30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--90 AMP // 600 VOLT // 60 HP--
COIL: 110/120 VAC
CAT: A63-30
STK#: CAB-61
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | A63-30 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 125 A |
| Horsepower | 60 hp |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 90 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | Germany |








