SIEMENS SIRIUS CONTACTOR 3RT1054-6 600 VAC 140 AMP 3-PHASE 125 HP COIL: 120V

SIEMENS SIRIUS CONTACTOR 3RT1054-6 600 VAC 140 AMP 3-PHASE 125 HP COIL: 120V
$75 (USD)
Location:Fort Wayne, IN
Description
SIEMENS SIRIUS CONTACTOR **REMOVED IN WORKING CONDITION** **30 DAY WARRANTY INCLUDED, SEE PICTURES** --140-160 AMP // 600 VAC // 3-PHASE // 125 HP-- COIL: 110-127V MODEL: 3RT1054-6...6 STK: MEC-161 // csi-132
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS DRUMMOND INDUSTRIES 2603877910 LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 3RT1054-6 |
| Condition | Used |
| Stock Number | mec-161 |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 160 A |
| Horsepower | 125 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 140 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | Germany |







