ABB CONTACTOR B63 600 VOLT 3-POLE 3-PHASE 60 HP 85 AMP COIL: 120V

ABB CONTACTOR B63 600 VOLT 3-POLE 3-PHASE 60 HP 85 AMP COIL: 120V
$67.50 (USD)
Shipping: US $14.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--85-125 AMP // 600 VOLT // 3-POLE // 60 HP--
PART #: B63
STK #
CAB-122
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | B63 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 125 A |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 85 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | Germany |







