YORK CONTACTOR 024-31107-000 90 AMP 600 VAC 60 HP 110/120 VOLT COIL **WARRANTY**

YORK CONTACTOR 024-31107-000 90 AMP 600 VAC 60 HP 110/120 VOLT COIL **WARRANTY**
$67.50 (USD)
Shipping: US $18.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
YORK
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**NEW PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--90 AMP // 600 VAC // 60 HP
--
COIL: 110/120 VOLT
CAT:
024-31107-000
STK#:
CAB-63
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | YORK |
| Model | 024-31107-000 |
| Condition | New |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 90 A |
| Horsepower | 60 hp |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 90 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |










