EATON CONTACTOR CE15DN3 18 AMP 600 VOLT 15 HP 3-POLE 3-PHASE COIL: 110/120V

EATON CONTACTOR CE15DN3 18 AMP 600 VOLT 15 HP 3-POLE 3-PHASE COIL: 110/120V
$84.95 (USD)
Shipping: US $14.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
EATON
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--18 AMP // 600 VOLT // 3-PHASE--
--COIL: 110/120V--
PART #: CE15DN3
STK #
CCH-254
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Eaton |
| Model | CE15DN3 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 18 A |
| Horsepower | 15 hp |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 18 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |








