SIEMENS CONTACTOR CDB50*3 600 VAC 135 AMP 110/120 V COIL **WARRANTY**

SIEMENS CONTACTOR CDB50*3 600 VAC 135 AMP 110/120 V COIL **WARRANTY**
$97.50 (USD)
Shipping: US $13.50 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS CONTACTOR
**GREAT USED CONDITION, WITH 30 DAY WARRANTY!**
--135 AMP // 600 VOLT
--
110/120 VOLT COIL
CAT#: CDB50*3
STK#: CSI-92
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | CDB50*3 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 135 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 135 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Volts | 110/120 VAC |
| Country of Origin | United States |









