120 AMP CUTLER HAMMER CONTACTOR C825HN10 SER. A1 COIL: 120 VAC **WARRANTY**

120 AMP CUTLER HAMMER CONTACTOR C825HN10 SER. A1 COIL: 120 VAC **WARRANTY**
$114.95 (USD)
Shipping: US $16.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER CONTACTOR
** WARRANTY INCLUDED BUY WITH CONFIDENCE! **
NO LUGS
--120 AMPS // 600 VAC--
COIL: 120 VAC
MODEL: C825HN10 SER. A1
STK: CCH-126
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C825HN10 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Full Load Amperage Rating | 120 AMP |
| Maximum Amperage | 140 A |
| Current Rating | 120 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Poles | 3 |
| Coil Volts | 120 VAC |
| Country of Origin | United States |







