ABB CONTACTOR EH-260 2-POLE 300 AMP 240 VAC COIL: 24 VDC **WARRANTY**

ABB CONTACTOR EH-260 2-POLE 300 AMP 240 VAC COIL: 24 VDC **WARRANTY**
$114.99 (USD)
Shipping: US $22.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--2-POLE // 300 AMP // 240 VAC // 50 HP
--
COIL: 24 VDC
CAT# EH260
STK#: CAB-150
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | EH-260, EH260 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 300 A |
| NEMA Size | Not NEMA Rated |
| Number of Phases | 1 |
| Coil Voltage | 24 V |
| Current Rating | 300 A |
| Number of Poles | 2-Pole |
| Country of Origin | United States |











