(1) CUTLER HAMMER A201KECA-J1 CONTACTOR SIZE E 120 AMP 600V 3 PHASE 110-120V

(1) CUTLER HAMMER A201KECA-J1 CONTACTOR SIZE E 120 AMP 600V 3 PHASE 110-120V
$124.99 (USD)
Shipping: US $16.00 USPS Priority Mail®.
or
Call (260) 387-7910
Description
(1) CUTLER HAMMER CONTACTOR
** REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--SIZE E // 120 AMP // 600 VAC // 3 PHASE--
--110-120V COIL--
MODEL:
A201KECA-J1
STK: MKB-35
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | A201KECA-J1 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 120 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 120 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |








