WESTINGHOUSE CONTACTOR A201K3CA 90 AMP 600 VAC 50 HP NEMA 3 COIL: 120V

WESTINGHOUSE CONTACTOR A201K3CA 90 AMP 600 VAC 50 HP NEMA 3 COIL: 120V
$144.99 (USD)
Shipping: US $16.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
WESTINGHOUSE
CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--SIZE 3 // 90 AMP // 600V // 3 POLE--
--120V COIL // 50 HP MAX--
MODEL:
A201K3CA
STK:
CWE-03
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | WESTINGHOUSE |
| Model | A201K3CA |
| Condition | Used |
| Type | NEMA Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 90 A |
| NEMA Size | Size 3 |
| Horsepower | 50 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 90 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |






