BENSHAW NEMA CONTACTOR RSC-150 NEMA 4 600 VAC 3-POLE 210 AMP 100 HP COIL: 240V

BENSHAW NEMA CONTACTOR RSC-150 NEMA 4 600 VAC 3-POLE 210 AMP 100 HP COIL: 240V
$164.95 (USD)
Shipping: US $18.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
BENSHAW
NEMA CONTACTOR
**GREAT SHAPE WITH WARRANTY**
**READ DESCRIPTION, SEE PICTURES**
--210 AMP // 600V //
3 POLE // NEMA 4--
COIL: 100-240 VAC // 100-220 VDC
CAT#: RSC-150
STK: CMI-274
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM
Specifications
| Manufacturer | Benshaw |
| Model | RSC-150 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | NEMA Contactor |
| Maximum Amperage | 210 A |
| Horsepower | 100 hp |
| Coil Voltage | 240 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 210 A |
| Number of Poles | 3-Pole |










