FURNAS CONTACTOR 42HF32AA262GK SER. B 600V 120 AMP COIL: 110/120 OR 220/240 VOLT

FURNAS CONTACTOR 42HF32AA262GK SER. B 600V 120 AMP COIL: 110/120 OR 220/240 VOLT
$165 (USD)
Shipping: US $26.50 UPS Ground.
or
Call (260) 387-7910
Description
FURNAS
CONTACTOR
**COMES WITH WARRANTY, CHECK PICTURES!**
**BUY WITH CONFIDENCE**
--120 AMP // 600 VOLT // 3-POLE
--
COIL: 110/120 OR 220/240 VOLT
CAT#: 42HF32AA262GK
STK#: CFUR-68
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Furnas |
| Model | 42HF32AA262GK |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 120 A |
| Coil Voltage | 220/240 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 120 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |








