FURNAS DEFINITE PRUPOSE CONTACTOR 42GE35AF551R 90 AMP 600 VAC 50 HP 3-PHASE

FURNAS DEFINITE PRUPOSE CONTACTOR 42GE35AF551R 90 AMP 600 VAC 50 HP 3-PHASE
$184.99 (USD)
Shipping: US $16.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
FURNAS
DEFINITE PURPOSE CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--90 AMP // 600 VAC // 3-PHASE--
COIL: 110/120 VOLT
PART #: 42GE35AF551R
STK #
CFUR-88
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Furnas |
| Model | 42GE35AF551R |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 90 A |
| Horsepower | 50 hp |
| Current Rating | 90 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |






