BENSHAW IEC CONTACTOR RSC-220 600 VAC 3-POLE 275 AMP 150 HP COIL: 240V

BENSHAW IEC CONTACTOR RSC-220 600 VAC 3-POLE 275 AMP 150 HP COIL: 240V
$184.95 (USD)
Shipping: US $26.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
BENSHAW
IEC CONTACTOR
**GREAT SHAPE WITH WARRANTY**
**READ DESCRIPTION, SEE PICTURES**
--275 AMP // 600V //
3 POLE--
COIL: 100-240 VAC // 100-220 VDC
CAT#: RSC-220
STK: CMI-275
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM
Specifications
| Manufacturer | Benshaw |
| Model | RSC-220 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | NEMA Contactor |
| Maximum Amperage | 275 A |
| Horsepower | 150 hp |
| Coil Voltage | 240 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 275 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| IEC Utilization Category | AC-1 |
| Country of Origin | United States |








