CUTLER HAMMER MCQUAY CONTACTOR 701816A-01 600 VAC 211 AMP COIL: 120V

CUTLER HAMMER MCQUAY CONTACTOR 701816A-01 600 VAC 211 AMP COIL: 120V
$184.99 (USD)
Shipping: US $18.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER // MCQUAY
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED UPON REQUEST!**
--211 AMP // 600 VAC // 3-POLE // NEMA: F--
COIL: 120 VAC
CAT#:
701816A-01
STK:
CCH-108
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | 701816A-01 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Maximum Amperage | 211 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Current Rating | 211 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







