ABB CONTACTOR EH-450 525 AMP 600 VAC 3-PHASE 3-POLE 400 HP COIL: 220V

ABB CONTACTOR EH-450 525 AMP 600 VAC 3-PHASE 3-POLE 400 HP COIL: 220V
$199.99 (USD)
Shipping: US $32.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
**CHIPPED FRAME SEE PICTURES**
--525 AMP // 600 VAC // 3-POLE--
COIL: 220 VOLT
CAT# EH-450
STK # CAB-138
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | ABB |
| Model | EH-450 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 550 A |
| Horsepower | 400 hp |
| Current Rating | 525 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 220 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







