SQUARE D CONTACTOR 8502SEO2 NEMA SIZE 3 90 AMP 50 HP 600V 3-PHASE

SQUARE D CONTACTOR 8502SEO2 NEMA SIZE 3 90 AMP 50 HP 600V 3-PHASE
$214.99 (USD)
Shipping: US $18.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
NEMA CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--90 AMP // 600 VAC // 3-PHASE // 50 HP--
COIL: 110/120 VOLT
PART #: 8502SEO2 SER. A
STK #
CSQ-129
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 8502SE02, 8502SEO2 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 90 A |
| Horsepower | 50 hp |
| NEMA Size | Size 3 |
| Current Rating | 90 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |






