CUTLER HAMMER CONTACTOR C25HNE3120 120 AMP 480/600 V SERIES A1 120 V COIL 3 LUGS

CUTLER HAMMER CONTACTOR C25HNE3120 120 AMP 480/600 V SERIES A1 120 V COIL 3 LUGS
$259.99 (USD)
Shipping: US $18.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CONTACTOR
P/N:
C25HNE3120
SERIES:
A1
240/480 VAC // 600 VAC MAX // 120 AMP // 3 POLE
**WARRANTY INCLUDED WITH PURCHASE**
GREAT CONDITION
STK #
CCH-213
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C825HN6 |
| Condition | Used |
| Current Rating | 120 AMP |
| Maximum Amperage | 120 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Number of Phases | 3 |
| Full Load Amperage Rating | 120 A |
| Coil Volts | 110/120 VAC |
| Country of Origin | United States |








