SIEMENS CONTACTOR 3RT1055-6...6 600 VAC 195 AMP 3-PHASE 150 HP COIL: 120 VAC

SIEMENS CONTACTOR 3RT1055-6...6 600 VAC 195 AMP 3-PHASE 150 HP COIL: 120 VAC
$299.95 (USD)
Shipping: US $24.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
SIEMENS
CONTACTOR
**GREAT SHAPE WITH WARRANTY**
**READ DESCRIPTION, SEE PICTURES**
--195 AMP // 600 VOLT // 150 HP--
COIL: 110-127V
CAT: 3RT1055-6...6
STK#: CSI-111
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Siemens |
| Model | 3RT1055-6...6 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 195 A |
| Horsepower | 150 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 195 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | India |








