GE CONTACTOR CR305E0**AALH NEMA SIZE 3 600 VAC 100 AMP 50 HP 480 VOLT COIL

GE CONTACTOR CR305E0**AALH NEMA SIZE 3 600 VAC 100 AMP 50 HP 480 VOLT COIL
$350 (USD)
Shipping: US $28.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
NEMA SIZE 3 CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, SEE PICTURES!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--600 VAC // 100 AMP // 50 HP // 3-PHASE // 3-POLE--
--480 VOLT COIL--
P/N: CR305E0**AALH
STK #
CGE-15
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | CR305E0**AALH |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 100 A |
| NEMA Size | Size 3 |
| Coil Voltage | 480 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 100 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |










