CUTLER HAMMER CONTACTOR C832LN1 350 AMP 600 VOLT 3-PHASE COIL: 120V **WARRANTY**

CUTLER HAMMER CONTACTOR C832LN1 350 AMP 600 VOLT 3-PHASE COIL: 120V **WARRANTY**
$374.99 (USD)
Shipping: US $26.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--350 AMP // 600 VOLT // 3-PHASE
--
COIL: 120 VAC
CAT# C832LN1
STK # CCH-274
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C832LN1 |
| Condition | Used |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 350 A |
| Coil Voltage | 120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 350 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |









