CUTLER HAMMER C25KNE3300 300 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE COIL: 120V

CUTLER HAMMER C25KNE3300 300 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE COIL: 120V
$625.95 (USD)
Location:Fort Wayne, IN
Description
CUTLER HAMMER CONTACTOR **REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!** **CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!** --300 AMP // 3-PHASE // 600 VAC -- COIL: 120 VAC CAT# C25KNE3300 STK # CCH-267 WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS DRUMMOND INDUSTRIES 2603877910 LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | C25KNE3300 |
| Condition | Used |
| Stock Number | CCH-267 |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 300 A |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 300 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |





