CUTLER HAMMER NEMA CONTACTOR CN15SN3 NEMA 5 270 AMP 600 VAC 3-PHASE 200 HP

No longer available
CUTLER HAMMER NEMA CONTACTOR CN15SN3 NEMA 5 270 AMP 600 VAC 3-PHASE 200 HP
$714.95 (USD)
Shipping: US $26.00 FedEx Ground Economy®.
Description
CUTLER HAMMER
NEMA CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION!**
**30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
--
NEMA SIZE 5 // 270 AMP // 600 VAC // 3-PHASE
--
CAT#
CN15SN3
STK#
CCH-294
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | CN15SN3 |
| Condition | Used |
| Type | NEMA Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 270 A |
| Horsepower | 200 hp |
| NEMA Size | Size 4 |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 270 A |
| Number of Poles | 3-Pole |







