GE NEMA 5 STARTER CR306GXQ004BJH 600 VAC 270 AMP 200 HP 3-PHASE W/ CR324GXQS

GE NEMA 5 STARTER CR306GXQ004BJH 600 VAC 270 AMP 200 HP 3-PHASE W/ CR324GXQS
$3,500 (USD)
Shipping: US $80.00 Flat Rate Freight.
or
Call (260) 387-7910
Description
GE
NEMA STARTER
**WARRANTY INCLUDED WITH PURCHASE**
**GREAT USED CONDITION**
--NEMA 5 // 200 HP // 600 VAC // 270 AMP--
CONTACTOR CAT#: CR306GXQ004BJH
OVERLOAD RELAY CAT#: CR324GXQS
STK #
SGE-04
WE ARE ONE OF THE NATIONS
LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED
INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1
SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING
WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR
EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR
PRODUCTS
(
UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL
ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | CR306GXQ004BJH |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | NEMA Contactor |
| Maximum Amperage | 270 A |
| NEMA Size | Size 5 |
| Horsepower | 200 hp |
| Number of Phases | 3 |
| Coil Voltage | 480 V |
| Current Rating | 270 A |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Protection Properties | Overload Protection |
| Country of Origin | United States |











