SPRECHER+SCHUH CONTACTOR CA6-250-EI 300 AMP 600 VAC 250 HP COIL: 110-130V

SPRECHER+SCHUH CONTACTOR CA6-250-EI 300 AMP 600 VAC 250 HP COIL: 110-130V
$1,249.95 (USD)
Shipping: US $28.00 FedEx Ground / FedEx Home Delivery®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SPRECHER + SCHUH
CONTACTOR
**GREAT SHAPE WITH WARRANTY**
**READ DESCRIPTION, SEE PICTURES**
--300 AMP // 600V //
3 POLE--
COIL: 110-130V
CAT#: CA6-250-EI
STK: CMI-273
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM
Specifications
| Manufacturer | SPRECHER+SCHUH |
| Model | CA6-250-EI |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 300 A |
| Horsepower | 250 HP |
| Coil Voltage | 110 V |
| Number of Phases | 3 |
| Current Rating | 300 A |
| Number of Poles | 3-Pole |








