YORK CONTACTOR 024-25521-000 25 AMP 600 VAC 10 HP COIL: 110 VOLT **WARRANTY**

YORK CONTACTOR 024-25521-000 25 AMP 600 VAC 10 HP COIL: 110 VOLT **WARRANTY**
$29.95 (USD)
Shipping: US $14.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
YORK
CONTACTOR
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--25 AMP // 600 VAC // 3-POLE // 3-PHASE--
COIL: 120 VAC
CAT# 024-25521-000
STK # CMI-292
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | 024-25521-000 |
| Condition | Used |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 28 A |
| Horsepower | 10 hp |
| Coil Voltage | 110 V |
| Current Rating | 25 A |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







