CUTLER HAMMER MOTOR CONTROL CONTACTOR A201K3CA SIZE 3 90 AMP 600V 3-PHASE

CUTLER HAMMER MOTOR CONTROL CONTACTOR A201K3CA SIZE 3 90 AMP 600V 3-PHASE
$264.99 (USD)
Shipping: US $16.50 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER
MOTOR CONTROL CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION, COMES WITH WARRANTY!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
--NEMA SIZE 3 // 90 AMP // 575 VOLT // 3-PHASE--
COIL: 110/120 VOLT
PART #: A201K3CA
STK #
CCH-282
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | A201K3CA |
| Condition | Used |
| Type | NEMA Contactor |
| Maximum Amperage | 90 A |
| NEMA Size | Size 3 |
| Horsepower | 50 hp |
| Current Rating | 90 A |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Number of Phases | 3 |
| Number of Poles | 3-Pole |
| Country of Origin | United States |







