SQUARE D 9" MOTOR CONTROL FEEDER BUCKET 80420-318-50 MODEL 5 600 VOLT 60 AMP

SQUARE D 9" MOTOR CONTROL FEEDER BUCKET 80420-318-50 MODEL 5 600 VOLT 60 AMP
$225 (USD)
Shipping: US $35.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
MOTOR CONTROL FEEDER BUCKET
**GREAT USED CONDITION, WORKING UPON REMOVAL**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
**30 DAY WARRANTY NINCLUDED**
BUCKET RATINGS:
--600 VOLT //
3-PHASE--
9" FRAME W/ DOOR
CAT#: 80420-318-50
STK # MCS-45
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | 80420-318-50 |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Number of Throws | 2 |
| Type | FEEDER BUCKET |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Voltage | 600 V |
| Current Rating | 91-100 A |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |
| Country of Origin | United States |






