GE FUSIBLE BUS/BUSS PLUG AC462R 60 AMP 600 VOLT 4-WIRE 3-PHASE 50 HP STYLE: 3

GE FUSIBLE BUS/BUSS PLUG AC462R 60 AMP 600 VOLT 4-WIRE 3-PHASE 50 HP STYLE: 3
$394.95 (USD)
Shipping: US $45.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
BUSS PLUG
**GREAT USED CONDITION, WORKING UPON REMOVAL**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE**
**30 DAY WARRANTY NINCLUDED**
--60 AMP // 600 VOLT // 75 HP--
4-WIRE // 3-PHASE
STYLE: 3
CAT#: AC462R
STK # BPGE-24
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | AC462R |
| Condition | Used |
| Operation Method | On/Off |
| Number of Throws | 2 |
| Type | BUSS PLUG |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 51-60 A |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |
| Country of Origin | United States |








