SQUARE D COPPER I-LINE II INDOOR 16" BUSWAY FEEDER 600V 2000A 3P4W FLANGED END

SQUARE D COPPER I-LINE II INDOOR 16" BUSWAY FEEDER 600V 2000A 3P4W FLANGED END
$2,449.95 (USD)
Shipping: US $29.99 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
SQUARE D
I-LINE-II COPPER FEEDER + FLANGED END BUSWAY
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--INDOOR // 600 VOLT // 2000 AMP
--
16" LENGTH
CAT# CF2220G10FEBL
STK # BU-24
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | CF2220G10FEBL |
| Condition | Used |
| Mounting Style | I-Line |
| Maximum Amperage | 2000 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 1001-2000 A |
| Material | Copper |
| Item Length | 16 in |
| Application | Industrial |
| Suitable For | Interior |











