SQUARE D I-LINE BUSSWAY SWITCH UNIT PQ3610G 100 AMP 600 VAC *NEW SURPLUS*

No longer available
SQUARE D I-LINE BUSSWAY SWITCH UNIT PQ3610G 100 AMP 600 VAC *NEW SURPLUS*
$1,149.95 (USD)
Shipping: US $38.50 UPS Ground Saver.
Description
SQUARE D
I-LINE BUSSWAY SWITCH
**NEW SURPLUS, COMES WITH WARRANTY!**
**SOME SHELF WEAR, SEE PICTURES!**
--100 AMP // 600 VOLT // 3-POLE
--
PART#:
PQ3610G
STK#:
BPSQ-07
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Square D |
| Model | I-LINE |
| Condition | New |
| Mounting Style | I-Line |
| Maximum Amperage | 100 A |
| Color | Gray |
| Current Rating | 91-100 A |
| Number of Phases | 3 |
| Suitable For | Interior |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Box Shape | Rectangular |
| Application | Industrial |








