GE CIRCUIT BREAKER TFK236F000 175 AMP TRIP 600 VAC 3-POLE W/ AUXILIARY SWITCH

GE CIRCUIT BREAKER TFK236F000 175 AMP TRIP 600 VAC 3-POLE W/ AUXILIARY SWITCH
$315 (USD)
Shipping: US $18.00 USPS Priority Mail Medium Flat Rate Box®.
or
Call (260) 387-7910
Description
GENERAL ELECTRIC
CIRCUIT BREAKER
**USED CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--175
AMP
TRIP // 225 AMP FRAME /// 600
VAC /// 3-POLE
--
CAT# TFK236F000
STK # BGE-86
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | TFK236F000 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Number of Positions | 2 |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 175 A |
| Number of Poles | 3 |






