GE GENERAL ELECTRIC THFK236225 225 AMP 600V CIRCUIT BREAKER 3 P HI-BREAK W/ LUGS

GE GENERAL ELECTRIC THFK236225 225 AMP 600V CIRCUIT BREAKER 3 P HI-BREAK W/ LUGS
$300 (USD)
Shipping: US $18.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
GE //GENERAL ELECTRIC
CIRCUIT BREAKER
CAT #
THFK236225
225 AMP FRAME /// 225 AMP TRIP /// 600/480/240 VAC
TOP & BOTTOM LUGS
STK#
BGE-53
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | GE |
| Model | THFK236225 |
| Condition | Used |
| Maximum Amperage | 225 A |
| Poles | 3 |
| Voltage Rating | 600V |
| Current Rating | 225A |
| Number of Poles | 3 |
| Voltage Rating (DC) | 250A |
| Voltage Rating (AC) | 600 VAC |
| Country of Origin | United States |








