CUTLER-HAMMER MOLDED CASE SWITCH LD3600KW 3-POLE 600 AMP 600 VAC KD-K

CUTLER-HAMMER MOLDED CASE SWITCH LD3600KW 3-POLE 600 AMP 600 VAC KD-K
$294.95 (USD)
Shipping: US $28.00 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER-HAMMER
MOLDED CASE SWITCH
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--400 AMP // 3-POLE // 600 VAC--
CAT# KD3400KW
STK # BCH-330
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | KD3400KW |
| Condition | Used |
| Number of Gangs | 6 |
| Number of Throws | 1 |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Voltage | 551-600 V |
| Current Rating | 351-400 A |
| Country of Origin | United States |








