CUTLER-HAMMER CIRCUIT BREAKER KS36040YD KS-Y 400 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE

CUTLER-HAMMER CIRCUIT BREAKER KS36040YD KS-Y 400 AMP 600 VAC 3-POLE 3-PHASE
$299.99 (USD)
Shipping: US $22.00 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
CUTLER HAMMER / EATON
KS-Y CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
--400 AMP // 3-POLE // 600 VAC--
TOP & BOTTOM LUGS INCLUDED
CAT#:
KS36040YD
STK:
BCH-104
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | Cutler-Hammer |
| Model | KS36040YD, KS36040 |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Thermal Circuit Breaker |
| Maximum Amperage | 400 A |
| Color | Black |
| Current Rating | 400 A |
| Number of Phases | 3 |
| Material | ABS/Plastic |
| Suitable For | Interior |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Break Time | Instantaneous |
| Voltage | 551-600 V |
| Number of Poles | 3 |
| Features | Thermal Overload Protection |
| Application | Industrial |







