80 AMP YORK CONTACTOR 024-31106-000 600 VAC 3 POLE **WARRANTY INCLUDED**

80 AMP YORK CONTACTOR 024-31106-000 600 VAC 3 POLE **WARRANTY INCLUDED**
$64.99 (USD)
Shipping: US $16.50 delivery in 2–4 days
or
Call (260) 387-7910
Description
ABB
CONTACTOR
**REMOVED IN WORKING CONDITION! 30 DAY WARRANTY INCLUDED!**
**HIGHER QUALITY PICTURES CAN BE PROVIDED ON REQUEST!**
BROKEN PIECE ON TOP, SEE PICTURES
--80 AMP // 600 VOLT--
CAT:
024-31106-000
STK#:
CAB-56
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS ( UNLESS OTHERWISE NOTED ) THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | YORK |
| Model | 024-31106-000 |
| Condition | Used |
| Current Type | AC |
| Type | Definite Purpose Contactor |
| Maximum Amperage | 80 A |
| Contact Configuration | 3PST-NO |
| Coil Voltage | 110/120 V |
| Current Rating | 80 A |
| Number of Poles | 3-Pole |








