CBI CIRCUIT BREAKER D2AKXA0575 4-POLE 80 VDC 350 AMP 437.5 AMP TRIP D-2AAMX4NASX

CBI CIRCUIT BREAKER D2AKXA0575 4-POLE 80 VDC 350 AMP 437.5 AMP TRIP D-2AAMX4NASX
$124.99 (USD)
Shipping: US $7.25 FedEx Ground Economy®.
or
Call (260) 387-7910
Description
CBI
CIRCUIT BREAKER
**REMOVED IN WORKING CONDITION, WARRANTY IS INCLUDED!!**
**CHECK PICTURES, BUY WITH CONFIDENCE!!**
--4-POLE // 350 AMP 437.5 TRIP AMPERES // 80 VDC
--
CAT# D-2AAMX4NASK350KXA-XXXXXBDVAX3-X
STK#: BMI-53
WE ARE ONE OF THE NATIONS LARGEST ELECTRICAL SURPLUS PROVIDERS SPECIALIZING IN NEW, USED, RECONDITIONED INDUSTRIAL ELECTRICAL CONTACT US FOR ALL YOUR PARTS NEEDS
REMOVED FROM WORKING SERVICE BY OUR STAFF
INDUSTRIAL SURPLUS ONLINE WANTS TO BE YOUR #1 SURPLUS PROVIDER, PLEASE DONT HESITATE TO GIVE US A CALL IF THERE IS SOMETHING WE CAN DO TO HELP MAKE THAT HAPPEN
NEED YOUR ITEM FASTER ?? CONTACT US FOR EXPRESS AND OVERNIGHT SHIPPING OPTIONS
DRUMMOND INDUSTRIES
2603877910
LIKE WITH ALL OF OUR PRODUCTS
( UNLESS OTHERWISE NOTED )
THIS COMES WITH A 30 DAY MONEY BACK OR EXCHANGE WARRANTY, ALL ITEMS ARE TESTED AND CHECKED FOR FUNCTIONALITY BEFORE WE LIST THEM.
Specifications
| Manufacturer | CBI |
| Model | D-2AAMX4NASK350KXA-XXXXXBDVAX3-X |
| Condition | Used |
| Number of Throws | 1 |
| Maximum Amperage | 437.5 A |
| Number of Positions | 2 |
| Color | Black |
| Current Rating | 350 A |
| Operation Method | On/Off |
| Current Type | DC |
| Voltage | 80 V |
| Number of Poles | 4 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | United States |





